آموزش تصویری آب پز کردن تخم مرغ

آموزش تصویری آب پز کردن تخم مرغ

Training - image - boiled - the - egg (1)

چطوری همیشه یک تخم‌مرغ آب پز خوب و خوشمزه درست کنیم؟

Training - image - boiled - the - egg (2)

شاید همیشه در آشپزی کردن درست کردن تخم‌مرغ ساده‌ترین انتخاب باشد. اما فقط و فقط درست کردن یک غذا اهمیت ندارد بلکه این مهم است که شما بتوانید هر غذایی را به بهترین شکل ممکن درست کنید. تخم‌مرغ هم از این قاعده مستثنا نیست. چون حتی تخم‌مرغ هم می‌تواند  خیلی خوشمزه هم می‌تواند بسیار بدمزه باشد.

درست است تخم‌مرغ آب پز به یک قابلمه پر از آب و چند تا تخم‌مرغ بیشتر نیاز ندارد، اما حتماً شما هم دیده‌اید که بعد از تهیه تخم‌مرغ دور زرده رنگی آبی و شاید طوسی دیده می‌شود. یا زره خیلی سفت شده، گاهی هم بوی بدی می‌دهد.

اما با این روشی که امروز در اینجا می‌گوییم شما یاد می‌گیرید تا چطور همیشه عالی‌ترین تخم مرغ آب پز دنیا را تهیه کنید.

تخم مرغ ها را مرتب کنید.

تخم مرغ ها را در ظرفی از آب نمک قرار دهید.

اگر تخم مرغ ها به پایین ظرف رفتند، به این معنی است که آنها تازه هستند. اگر بر روی آب ماندند، آن ها را دور بریزید.

تخم مرغ های تازه را در یک ظرف خالی قرار دهید. مراقب باشید که تخم مرغ ها به هم برخورد نکرده و نشکنند.

Training - image - boiled - the - egg (4)

داخل قابلمه را با آب سرد پر کنید:

Training - image - boiled - the - egg (5)

باید حداقل ۳ سانتی متر آب بالای تخم مرغ ها وجود داشته باشد. با وجود اینکه آب سرد زمان پخت را طولانی تر می کند، ولی حتما از آن استفاده کنید. این کار از پخت بیش از حد تخم مرغ ها جلوگیری می کند. بعلاوه، تخم مرغ های سرد را داخل یک قابلمه آب جوش قرار ندهید. زیرا اینکار باعث شکسته شدن پوست و بیرون ریختن تخم مرغ می شود. قابلمه را روی گاز قرار داده و آنرا روشن کنید. تخم مرغ ها را روی حرارت متوسط آب پز کنید. اگر حرارت خیلی شدید باشد، تخم مرغ ها ممکن است بالا و پایین پریده و بشکنند.

کمی نمک به آب اضافه کنید:

Training - image - boiled - the - egg (6)

این کار پوست کندن تخم مرغ ها را راحت تر می کند. زیرا پروتئین ها لخته شده و سفت می شوند و سفیده تخم مرغ راحت تر از پوست جدا می شود. تخم مرغ هایی که خیلی تازه نیستند نیز راحت تر پوست کنده می شوند، زیرا PH پروتئین آنها باعث قوی شدن قشای تخم مرغ می شود. البته شما می توانید با اضافه جوش شیرین به آب (نصف قاشق چای خوری برای هر لیتر)، آب را قلیایی کرده و این وضعیت را شبیه سازی کنید.

گاز را خاموش کنید:

Training - image - boiled - the - egg (7)

به محض جوش آمدن آب، گاز را خاموش کنید ولی قابلمه را از روی گاز داغ بر ندارید. درپوش قابلمه را بر ندارید. تخم مرغ ها را برای ده تا پانزده دقیقه، در آب داغ باقی نگه دارید. زمان بیش از این باعث از بین رفتن رنگ و بودار شدن تخم مرغ ها می شود، و زمان کمتر از این باعث می شود که تخم مرغ ها سفت نشوند.

Training - image - boiled - the - egg (8)

 

Training - image - boiled - the - egg (9)

 

Training - image - boiled - the - egg (10)

فرایند پخت را متوقف کنید:

Training - image - boiled - the - egg (11)

برای اینکه ببینید آیا تخم مرغ ها کاملاً پخته شده اند، آنها را به سرعت روی میز بچرخانید. اگر تخم مرغ سریع چرخید، یعنی کاملاً پخته شده است، اگر آرام چرخید، یعنی هنوز سفت نشده. پس از پختن، تخم مرغ ها را از آب گرم در آورده و در آب سرد قرار دهید. بعد از سرد شدن تخم مرغ ها، آنها را از آب خارج کرده و مصرف کنید. سرد کردن تخم مرغ باعث می شود که تخم مرغ راحت تر از پوسته جدا شود. ولی اگر تخم مرغ ها برای مدت طولانی در آب سرد بمانند، این خاصیت از بین می رود.

پوست تخم مرغ هایی که سرد شده اند را بکنید:

Training - image - boiled - the - egg (12)

پوست کندن تخم مرغ، زمانی که زیر آب سرد قرار دارند راحت تر است. قبل از کندن پوست، آنها را روی یک سطح صاف بگردانید تا پوست کمی ترک بخورد. بهتر است پوست کندن از انتهای بزرگ تر تخم مرغ انجام شود، زیرا در آن قسمت در زیر پوست کمی فضای خالی وجود دارد که پوست کندن را راحت تر می کند. زمانی که پوست را جدا می کنید، اگر غشای زیر پوست را بگیرید پوست خیلی راحت جدا می شود.

نکته ها:

برای اینکه مطمئن شوید که تخم مرغ ها کاملاً پخته شده اند، آنها رو روی یک سطح صاف بگردانید. اگر تخم مرغ سریع چرخید و به یک سمت خاص منحرف نشد، این به این معنی است که تخم مرغ پخته است. تخم مرغ هایی که هنوز شل هستند، به صورت نامتعادل می چرخند و معمولاً به یک سمت خاص منحرف می شوند.

اگر تخم مرغ های سفید استفاده می کنید، در زمان پخت کمی پوست پیاز (پوست قرمز خارجی پیاز) را داخل آب بریزید. این کار باعث می شود که رنگ قرمز یا قهوه ای قشنگی بگیرند و اگر بخواهید که آنها را در یخچال نگهداری کنید، خیلی راحت می توانید فرق بین تخم مرغ های پخته و خام را متوجه شوید.

تخم مرغ های تازه کم تر ترک می خورند ولی کندن پوست آنها سخت تر است. تخم مرغ هایی که برای چندین روز در یخچال نگهداری شده اند راحت تر ترک می خورند ولی کندن پوست آنها راحت تر است. اگر از تخم مرغ های تازه استفاده می کنید، می توانید کمی جوش شیرین به آب اضافه کنید تا پوست آنها راحت تر جدا شود، ولی این کار ممکن است باعث شود که تخم مرغ ها کمی بیشتر طعم گوگردی به خود بگیرند.

یک روش ساده برای جدا کردن تخم مرغ از پوسته وجود دارد. پوسته تخم مرغ را بشکنید، و تخم مرغ را بین دو دست خود، و یا بین دست و یک سطح صاف کاملا بگردانید تا پوسته کاملا ترک بخورد. اینکار باعث می شود که غشاء تخم مرغ راحت تر از سفیده آن جدا شود. سپس تخم مرغ را از قسمت پهن انتهایی پوست بکنید.

اگر اجازه دهید که تخم مرغ ها قبل از اینکه آب پز شوند به دمای اتاق برسند، ممکن است از سبز شدن زرده آنها جلوگیری کند.

Training - image - boiled - the - egg (3)

هشدارها:

استفاده بیش از حد از سرکه باعث می شود که تخم مرغ ها طعم سرکه به خود بگیرند و بدمزه شوند.

برای آب پز کردن تخم مرغ، از مایکروویو استفاده نکنید. زیرا ممکن است تخم مرغ ترکیده و مایکروویو را کثیف کرده و یا حتی خراب کند.

اگر تخم مرغ ها را در دمای جوش نگه دارید، احتمال بیش پز شدن تخم مرغ ها افزایش پیدا می کند. اینکار باعث می شود که سفیده تخم مرغ ها حالت پلاستیکی به خود گرفته و زرده تخم مرغ ها کاملا خشک شود، بعلاوه باعث بد بو شدن تخم مرغ نیز می شود.

+++++++

+++++++

+++++++

 

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. عالی بود.دستتون درد نکنه

    http://1000dastan.r98.ir

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم