سالاد | اردور

طرز تهیه انواع سالاد کاهو با تزیین (۴ مدل جذاب)

یکی از پیش غذاهای که در کل دنیا مصرف می شود، سالادها هستند. حالا اگر از خیلی از ما بپرسند خاستگاه سالاد کجاست؟ نا خودآگاهانه می گوییم کشور فرانسه است؛ در صورتی که حدود دو هزار پیش در جنگهای بین ایرانیان و رومیان، ایرانیان باستان روی سبزیجاتی همچون کاهو و… روغن و سرکه می ریختند و مصرف می کردند؛ این ماده غذایی در این جنگ به کشورهای اروپایی راه پیدا کرده است و در قرن بیستم و با صنعتی شدن و پیدایش غذاهای آماده مجدد به سفره های ایرانیان باز گشته است.در این مقاله بر آن شدیم تا برای شما مخاطبان همیشگی سایت آشپزی ها طرز تهیه انواع سالاد کاهو را بیاوریم. امیدواریم آن را برای خانواده و سایر عزیزانتان تهیه کنید و از کنار هم بودن لذت ببرید.

سالادها و به خصوص سالاد کاهو اگر قبل از غذای اصلی مصرف شوند با پر کردن بخشی از معده باعث می شوند شما کمتر غذا بخورید و همین امر به مرور زمان باعث لاغر شدن شما می شود؛ ولی برخی از افراد سالاد را بعد از غذای اصلی و با سس مایونز و امثالهم مصرف می کنند و انتظار لاغر شدن دارند؛ اگر می خواهید با کمک سالاد لاغر شوید، به جای مصرف سس مایونز و هزار جزیره و … از روغن زیتون و آبلیمو یا آبغوره استفاده کنید و به عنوان پیش غذا آن را استفاده کنید نه پس از صرف غذای اصلی و با سس های چرب؛ حتی اگر در دستور مصرف آن سالاد آمده با سس مایونز و … مصرف کنید، شما می توانید مقدار سس مصرفی را به شدت کم کنید یا کاملاً قطع کنید و ماست را جایگزین آن سس نمائید.

طرز تهیه سالاد کاهو و آواکادو

یکی از انواع سالاد کاهو همان سالاد کاهو و میوه آووکادو است مواد اولیه ای که در ادامه برای تهیه این سالاد آورده ایم برای حدود هشت نفر مناسب است.

مواد اولیه سالاد کاهو و آواکادو

میوه رسیده آواکادو که مکعبی خرد کردیم۲ پالپ
مغز کاهو۲-۴ عدد
انگور یا گوجه گیلاسی۵۰۰گرم
جوانه نخود۱۰۰ گرم
سس سزار۲ قاشق غذا خوری

طرز تهیه سالاد کاهو و آواکادو:

اگر دوست داشتید می توانید به مواد اولیه فوق ادویه های با طبع گرم مثل فلفل سیاه و پودر سیر اضافه کنید یا مقداری از سس سزار را با روغن زیتون جایگزین کنید تا طبع سالاد به جای طبع سرد، طبع معتدل باشد. این مواد برای حدود هشت نفر مناسب هستند

 1. برگهای کاهو رو جدا کنین؛ اونایی که بزرگ هستن رو به دو نیم تقسیم کنین. یه بشقاب برداشته و کاهوها رو از درشت به ریز در ظرف بریزین. گوجه و جوانه نخود رو روی کاهو اضافه کنین.
 2. فقط یادتون باشه که قبل از سرو کردن، مکعب های آواکادو رو روی سالاد بریزین، و در آخر با سس سزار روش رو بپوشونین و بلافاصله سرو کنین.

زمان مورد نیاز: ۱۰ minutes.

این مواد اولیه برای حدود هشت نفر مناسب است.

 1. شستن و آماده کردن مواد اولیه

  ابتدا کاهو ها را به خوبی می شوریم، و درون آبکشی قرار می دهیم تا آب اضافی کاهو ها کشیده شود؛ حالا شروع به جدا کردن برگهای کاهو می کنیم و درون یک بشقاب برگهای کاهو را می چینیم و انگور یا گوجه گیلاسی را به همراه جوانه نخود روی کاهوها می ریزیم.

 2. سرو نهایی

  در ادامه میوه آواکادو را که به صورت مکعبی خرد کرده بودیم را روی جوانه نخود و گوجه گیلاسی یا انگور می ریزیم و با سس سزار آن را تزئین و آماده سرو می کنیم.

نکات مهم و کلیدی

 • می توانید از سس ایتالیایی به جای سس سزار استفاده کنید.
 • البته حذف یا کم کردن سس سزار در این ترکیب خیلی بهتر از استفاده بیش از حد آن است.
 • روغن زیتون و آبلیمو یا پودر سیر و فلفل سیاه جایگزینهای خوبی برای سس سزار هستند.

طرز تهیه سالاد والدورف

سالاد والدورف (Waldorf salad) در واقع سالادی اشتهاآور است که از سیب و کرفس و گردو و… با سس مایونز به همراه کاهو سرو می شود؛ این سالاد با آن که سالاد ساده ای است به علت داشتن مرغ خرد شده می تواند جایگزین مناسبی برای وعده شام باشد. اگر تمایلی به رژیمی تر بودن این سالاد دارید می توانید جای مقداری از سس مایونز ماست یونانی جایگزین کنید و از ترکیب ماست یونانی و سس مایونز به جای سس استفاده کنید.

مواد اولیه سالاد والدورف

کلم برگ، ریز ریز شده۱ فنجان
سینه مرغحدود ۶۰۰ گرم
جعفری، ریز ریز شده۱/۳ فنجان
کرفسحدود ۱٫۵ شاخه
گردو۲/۳ فنجان
پیاز قرمز ریز ریز شده۱/۳ فنجان
انگور قرمز بیدانه دو نیم شده۱٫۵ فنجان
ماست یونانی۲٫۵ فنجان
سس مایونز (اختیاری)۴/۳ قاشق غذا خوری
عسل۲٫۵ قاشق غذا خوری
آبلیموی تازه۲٫۵ قاشق غذا خوری
کاهوحدوود ۱۲ برگ
نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم

دستور تهیه سالاد والدورف

 1. سینه های مرغ را کبابی کرده و با جعفری، کرفس، گردو، انگور و برگ کلم مخلوط می کنیم؛ به مواد نمک و فلفل می زنیم و با کمک قاشق مواد را به خوبی با هم مخلوط می کنیم.
 2. حالا در کاسه مناسبی سس میونز، ماست یونانی، عسل، آبلیمو، فلفل و نمک را اضافه می کنیم و با کمک قاشق آنها را به خوبی مخلوط می کنیم تا سس سالاد ما یکدست و یکنواخت شود.
 3. مقداری از مواد مرحله اول را روی برگهای کاهو می ریزیم و سپس سسی که در مرحله دوم تهیه رده ایم را روی مواد می ریزیم و سرو می کنیم.

سالاد مرغ کبابی با کاهو

در سالاد مرغ کبابی با کاهو از فلفل دلمه ای قرمز رنگ استفاده شده است که به علت داشتن لیکوپن، که در واقع رنگدانه ای حاوی آنتی اکسیدانهای لازم برای بدن است جلوی سکته مغزی را می گیرید.

مواد اولیه سالاد مرغ کبابی با کاهو

روغن زیتونحدود ۳ قاشق غذا خوری
سرکه بالزامیکحدود ۸ قاشق غذا خوری
پونه تازه۱ قاشق غذا خوری
سینه مرغحدود ۶۰۰ گرم
سیر۲ حبه
نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم
پنیر پارمیسانبه میزان لازم
فلفل دلمه ای۳ عدد
کاهو۲ عدد

روش تهیه سالاد مرغ کبابی با کاهو

این سالاد هم یکی از سالادهای خوشمزه ای است که ماده اصلی آن را کاهو و مرغ تشکیل داده اند و می توانید به عنوان یک شام سبک برای خانواده تدارک ببینید.

 1. برای شروع این کار به دو ظرف در دار یا دو کیسه تمیز نیاز داریم، در ادامه بیشتر سرکه بالزامیک را به علاوه روغن زیتون، پونه، سیر، نمک و فلفل سیاه را درون این ظرف ها یا کیسه ها به نسبت تقریباً مساوی می ریزیم و در یکی از آنها سینه مرغ و در دیگری هم فلفل دلمه ای قرمز رنگ را می گذاریم و حدود نیم ساعت به آنها اجازه می دهیم در دمای آشپزخانه مرغ و فلفل دلمه ای را مزه دار کنند.
 2. ماهی تابه مناسبی را روی حرارت ملایم قرا می دهیم و به آن مقدار مناسبی روغن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا تابه گرم شود؛ حالا مرغ و فلفل دلمه ای ها را بدون مواد درون کیسه یا ظرف به تابه منتقل می کنیم وشروع به تفت دادن آنها می کنیم، این کار حدوداً ۵ دقیقه زمان می برد حالا مرغها و فلفل دلمه ای را به ظرف دیگری منتقل می کنیم و اجازه می دهیم تا خنک شوند.
 3. حالا سینه مرغ و فلفل دلمه ای را به صورت نواری برش می زنیم و روی برگهای کاهو می چینیم، حالا پنیر پارمیسان را بر روی مرغ و فلفل دلمه ای می ریزیم و باقیمانده سرکه بالزامیک و روغن زیتون را به همراه مقداری فلفل سیاه به مرغ و فلفل دلمه ای ها می زنیم اکنون سالاد ما آماده سرو نهایی است.

سالاد سالمون فرانسوی

یکی از سالادهای خوشمزه با کاهو همین سالاد سالمون فرانسوی است؛ که در آن ماهی سالمون هم وجود دارد.این سالاد حاوی اسیدهای چرب و مواد مغذی برای بدنتان است و می تواند مدت زیادی شما را سیر نگه دارد.

مواد اولیه سالاد سالمون فرانسوی

کاهو۱ عدد بزرگ
جعفری، شوید و پیازچه۱/۳ پیمانه
روغن زیتون۱/۳ پیمانه
سس خردل۱ قاشق غذا خوری
آبلیمو۱ قاشق غذا خوری
نمک۱/۴ قاشق چای خوری
زیتون سیاه۱/۴ پیمانه
سیب زمینی۵۰۰ گرم
لوبیا پختهحدود ۱۵۰ گرم
تخم مرغ آب پز شده۲ عدد
فیله سالمون پخته۲ عدد

دستور پخت سالاد سالمون فرانسوی

 • سیب زمینی ها را میشوریم و قابلمه مناسبی را از آب پر می کنیم و منتظر می شویم تا آب جوش بیاید، حالا سیب زمینی ها را درون قابلمه می ریزیم و شعله را کم می کنیم و منتظر می شویم تا سیب زمینی ها آب پز شوند.
 • در ادامه سس خردل، آبلیمو، روغن زیتون و نمک را با هم در یک کاسه مناسب مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم.
 • سیب زمینی ها را از قابلمه در بیاورید و وقتی به اندازه کافی خنک شدند که بتوان برشان داشت آنها را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید. کاهو ، سیب زمینی و لوبیا سبز ها را در چهار بشقاب به صورت مساوی تقسیم کنید. روی هر کدام سالمون، تخم مرغ و روغن زیتون قرار دهید. سپس اگر سسی می خواهید اضافه کنید روی سالاد ها بریزید و سرو کنید.
 • وقتی که سیب زمینی ها به اندازه کافی خنک شدند، آنها را بر می داریم و از وسط آنها را برش می زنیم تا دو قسمت شوند؛ برای هر ظرف مقداری کاهو، سیب زمینی و لوبیا سبز می ریزیم و روی آنها ماهی سالمون و تخم مذغ و روغن زیتون را می ریزیم و سپس اگر خواستیم سسی به آن اضافه می کنیم و سرو می کنیم.

نکات مهم و کلیدی

 • این مواد اولیه مناسب برای ۴ نفر است.
 • متاسفانه خیلی از افراد با تصور این که با خوردن سالاد می توانند لاغر شوند، وعده اصلی را بیش از اندازه می خورند و همیشه برایشان جای سئوال است که چرا لاغر نمی شوند؟ اگر می خواهید با سالاد لاغر شوید باید مقداری از غذای اصلی را کم کنید و به جای آن سالاد استفاده کنید.
 • خود سس مایونز و … هم چون چرب هستند خاصیت چاق کنندگی دارند.

در این مقاله به تمام سالادهای کاهو نپرداختیم، بلکه خوشمزه ترین و معروفترین آنها را آورده ایم؛ امیدواریم با یاد گرفتن آنها و درست کردنشان لبخند رضایت روی لبانتان نقش بندد.

3.1/5 - (24 امتیاز)

یک دیدگاه

 1. خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی خوببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا