تازه های مهارتهای زندگی

روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها سری چهار

روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها سری چهار

روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها

Methods - right - Layout - table - food - in - parties (1)

خانه داری : رعایت اصول چیدمان میز برای مهمانی ها می تواند شما را یک میزبان حرفه ای جلوه دهد ، همچنین شکل زیبای میز ، قرار گرفتن کارد و قاشق و چنگال در جای صحیح و استفاده از گل ها و عناصر تزئینی نه تنها در دید مهمان نسبت به شما تاثیر گذار است بلکه می تواند موجب شود که مهمان شما اشتها بیشتری برای غذا خوردن از خود نشان دهد و حداکثر سعی خود را برای رعایت آداب غذا خوردن به کار ببرد. هدف از چیدمان میز عبارت است از؛ به نمایش گذاشتن خلاقیت تان برای پذیرایی از مهمان ، راحت تر کردن غذا خوردن، زیبا و دلپسند کردن غذا برای او است.با ما همراه باشید تا به شما نشان دهد چگونه میزی در خور شخصیت مهمانان تان طراحی کنید.

فن چیدمان میز ، یکی از فن ها و هنرهایی است که هر خانوم خانه داری باید آن را بداند و به کار ببرد.چیدمان میز دارای اصول و قواعدی است که این اصول در موقعیت های مختلف ممکن است تغییر کنند.به طور مثال شرایط چیدمان میز برای پذیرایی از مهمانان رسمی با چیدمان میز برای یک مهمانی دوستانه و خودمانی کاملا فرق میکند و همچنین وعده ی غذایی که در نظر دارید هم می تواند بر این اصول و قواعد تاثیر گذار باشد.برای چیدمان میزهای غذا سبک های مختلفی وجود دارد ولی در همه این سبک ها یک سری اصول و قواعد پایه ای وجود دارد که در همه ی سبک ها یکسان و مشترک هستند.

اصلی ترین مواردی که در میز غذا مورد استفاده قرار می گیرند شامل بشقاب ، لیوان ، کارد و چنگال می باشد.که برای قرار دادن هر کدام از این وسایل روی میز اصول خاصی را باید پیروی کرد.

اولین اصلی که باید برای چیدمان از آن پیروی کرد ، از کل به جز رسیدن است. به این ترتیب که باید از لبه های میز شروع به چیدن وسایل کرد و کم کم به سمت مرکز میز رسید ، برای این منظور در مرحله اول باید بشقاب ها روی میز قرار داد. بشقاب ها حتما باید دقیقا روبروی صندلی ها قرار بگیرند و حتما به اندازه ی ۲.۵ سانتی متر از لبه میز فاصله داشته باشند. بشقاب های گود دقیقا روی بشقاب های تخت قرار می گیرند به صورتی که مرکز هر دو بشقاب دقیقا به روی هم منطبق باشند. و دقت کنید که کاسه ها هم به همین صورت روی دیگر بشقاب ها قرار میگیرد.

Methods - right - Layout - table - food - in - parties (2)

 

بعد از بشقاب ها نوبت به لیوان ها می رسد. لیوان ها در سمت راست و بالای بشقاب ها قرار می گیرند. بهتر است برای هر مهمان ۲ لیوان در نظر گرفته شود. اگر بلندی لیوان ها با یکدیگر متفاوت است بهتر است آنها را به ترتیب بلندی از سمت چپ به راست بچینید. هم چنین باید به این نکته توجه کنید که بیش از سه چهارم لیوان را از نوشیدنی پر نکنید که مهمان بتواند بدون نگرانی از ریخته شدن محتویات داخل لیوان روی میز آن را برداشته و از آن استفاده کند.

مرحله بعد قرار دادن کارد ، قاشق و چنگال ها به روی میز است. اصول کلی برای قرار دادن کارد به روی میز این است که لبه تیز آن همیشه باید رو به بشقاب باشد. قاشق را در همان طرفی که کارد هست و در سمت راست آن بگذارید. چنگال را باید سمت چپ بشقاب گذاشت. مواقعی که خوردن غذای مورد نظر احتیاج به کارد نداشته باشد، آن را نباید روی میز گذاشت و در این صورت چنگال را باید به طرف راست بشقاب آورد.

 

در صورتی که چند نوع کارد و چنگال و قاشق مورد احتیاج باشد، باید آنها را به ترتیب استفاده و در هر طرف از سمت به طرف بشقاب چید. مثلاً اگر غذای اول سوپ است، باید در سمت راست بشقاب از خارج به داخل، اول قاشق سوپخوری را قرار داد، بعد از صرف سوپ، آن را با بشقاب سوپخوری برداشت تا با غذای بعد، کارد و چنگال به کار برده شود. به این ترتیب آخرین غذا یا وسایلی که بلافاصله پهلوی بشقاب قرار دارد صرف می شود.

 

اخرین مرحله برای چیدمان میز غذا خوری اضافه کردن عناصر تزئینی از قبیل دستمال سفره ، گلدان و شمع  به میز می باشد. دستمال سفره را می توانید داخل بشقاب ها قرار دهید و یا حتی می توانید آن را به سمت چپ بشقاب و زیر چنگال منتقل کرد ، که البته از نظر زیبایی شناسی بهتر است که داخل بشقاب ها قرار بگیرد. گلدان ها و شمع ها نیز باید در وسط میز قرار بگیرند ، که البته ارتفاع آن ها نباید در دید افرادی که روبروی هم نشسته اند اختلال ایجاد کند. برای مهمانی های رسمی سعی کنید از شمع هایی با رنگ های سفید و نقره ای استفاده کنید و برای گلدان نیز می توانید از گل هایی با رنگ سفید و یاسی و برای مهمانی های دوستانه و خودمانی از گل ها و شمع هایی با رنگ های شاد استفاده کنید.

 

روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها

تازه های مهارتهای زندگی

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا