طرز تهیه چیپس خانگی خوشمزه با روش ها و طعم های متفاوت

طرز تهیه چیپس خانگی خوشمزه با روش ها و طعم های متفاوت

 

طرز تهیه چیپس خانگی خوشمزه با روش ها و طعم های متفاوت را در بخش مخلفات و تنقلات در سایت آشپزی ها مشاهده کنید.

دستور تهیه چیپس خانگی به سه روش

۳ راه برای درست کردن چیپس سیب‌زمینی

روش اول : سرخ کردن
روش دوم : پختن در فر
روش سوم : چیپس ماکروویوی

حتما می‌دانید که خوردن چیپس آن هم چیپس سرخ‌شده ضرر دارد. اما اگر بتوانید به صورت خانگی آن را تهیه کنید خیلی سود کرده‌اید.
در روش اول حداقل مطمئن هستید که روغن چندبار مصرف شده نیست و سالم است.
در روش دوم که بهترین روش هست مطمئن اید که روغن زیتون علاوه بر اینکه ضرر ندارد خاصیت هم دارد. سیب‌زمینی هم به خودی خود خاصیت دارد. اما به هر حال نشاسته هست و پر کالریست.
روش سوم نتیجهٔ خوبی می‌دهد اما زیاد با این روش چیپس درست نکنید. به‌ هر حال امواج ماکرو ضررهای خاص خود را دارد.

مواد اولیه نیاز برای سرخ کردن (برای روش اول)

۲عدد سیب‌زمینی
۲ پیمانه روغن
۱و ۱/۲ قاشق غذاخوری نمک
فلفل سیاه یا قرمز به دلخواه

مواد اولیه نیاز برای پختن در فر (روش دوم)

۴ عدد سیب‌زمینی
۱/۴ پیمانه کره نرم شده یا روغن زیتون
نمک به میزان لازم

مواد اولیه نیاز برای ماکروویو (روش سوم)

سیب زمینی به اندازه دلخواه
نمک
روغن زیتون به دلخواه

سیب‌زمینی ورقه‌ورقه کنید سعی کنید لایه‌ها ضخیم نباشد و برش‌ها باید نازک باشد. اگر با دستگاه ورقه کن این‌کار را انجام می‌دهید مراقب باشید. در یک ظرف آب نمک را اضافه کنید و سیب‌زمینی ها را برای نیم ساعت در آب غوطه ور کنید.

بعد از گذشت این مدت سیب‌زمینی ها را از آب بگیرید و آن‌ها را خشک کنید. روعن مناسب برای سرخ کردن را انتخاب کنید. ذرت، آفتاب گردان، بادام زمینی جز روغن های مناسب هست. خیلی از انتخاب ها به روغن زیتون برمی‌گردد چون جز روغن های با ترانس پایین است. سعی کنید سیب‌زمینی را در روغن فراوان سرخ کنید چون سالم‌ترین و بهترین راه در روشهای سرخ کردنی هست.

روغن را داغ کنید تا به دمای ١٧٠تا ١٩٠ درجه سانتی‌گراد برسد. اگر دماسنج مخصوص آشپزی دارید دمای روغن را چک کنید و اگر هم نه یک قاشق چوبی را به داخل روغن ببرید و صب کنید تا کنار چوب حباب ظاهر شود و در این لحظه روغن به دما کافی برسد. راه دیگر امتحان کردن دمای روغن یک تکه نان است. نان در دمای ۱۶۰ در عرض ٣٠ ثانیه و در دمای ۱۸۰ درجه بعد از ۱۵ ثانیه و در دمای ۱۸۰ در ۱۰ ثانیه طلایی می‌شود.

هنگامی که سیب‌زمینی ها شروع کردن به طلایی-قهوه‌ای شدن سریع آن‌ها را خارج کنید. اگر تمامی سیب‌زمینی ها را یکباره در داخل روغن بریزید دمای روغن به سرعت پایین می اید. در همان لحظه ای که چیپس ها را از روغن  خارج کردید بر روی یه دستمال کاغذی قرار دهید. اگر دوست داری طعمی به آن بدهید در همان لحظه اضافه کنید مثلا فلفل یا کاری.
تمام شد به همین راحتی

 

روش دوم

فر را تا دمای ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید.

سیب‌زمینی ها را ورقه کنید.
بعد از ورقه کردن یک دستمال کاغذی خشک بروی سیب‌زمینی ها قراردهید تا هر میزان آبی که بروی ورقه ها وجود دارد خشک شود.

سینی طبقه وسط فر را از فر خارج کنید و سیب‌زمینی هارا روی آن قراردهید سپس با یک قلم‌موی مخصوص آشپری روغن زیتون و یا کره نرم شده را بروی سیب‌زمینی ها بمالید.

سینی را دوباره داخل فر قراردهید و برای مدت ۲۰ تا ۱۵ دقیقه آن‌ها را بپزید صبر کنید تا لبه های سیب‌زمینی طلایی شود.
چیپس ها را از فر خارج کنید و بروی آن‌ها نمک دریا بپاشید.

روش سوم

سیب‌زمینی‌ها را نازک ورقه کنید و سپس در داخل آب قرار دهید تا نشاسته آن گرفته شود. اگر دوست دارید چیپس نمکی دورست کنید در داخل آب نمک دریا بریزید. بعد از گذشت نیم ساعت هرگونه رطوبت را از روی ورقه‌های سیب‌زمینی با دستمال کاغذی بگیرید حتی کمی بیشتر با دستمال به سیب‌زمینی‌ها فشار بیاورید.

آب یک دشمن جدی در این مرحله است پس هر چقدر می‌توانید قبل از اینکه پخت ماکروویوى را شروع کنید رطوبت و آب را بگیرید. در بشقاب سیب‌زمینی‌ها را بچینید و مطمئن شوید که ورقه‌های سیب‌زمینی بهم نچسبیده باشند در واقع از هم فاصله داشته باشدو سپس بروی آن‌ها یک دستمال کاغذی قرار دهید.

برای مدت ۳ دقیقه با بیشترین انرژی آن‌ها را بپزید سپس بیرون بیاورید و آن‌ها را به طرف دیگر برگردانید و دوباره ۳ دقیقه بپزید. اگر همچنان نپخته بود دوباره بپزید تا کامل خشک و ترد شود.چیپس‌ها باید وسطشان طلایی قهوه‌ای شود و سپس گیاه معطر و یا هر مزهٔ دیگری را که دوست دارید به آن اضافه کنید.

 

طرز تهیه چیپس ترد طعم دار خانگی با بیکینگ پودر

 

مواد اولیه :

سیب زمینی ۲-۳ عدد متوسط

بیکینگ پودر ۱-۲ ق غ سر پر

نمک ۱ ق غ سر پر

آب سرد

دستور تهیه :

آب سرد و نمک و بکینگ پودر را باهم ترکیب کنید.
سیب زمینی را خیلی نازک برش زده و کاملا بشویید وسپس به مدت یک ساعت بگذارید درون آب و بکینگ پودر و نمک بماند حتی در یخچال هم میتوانید نگه دارید وسپس آب کش کنید ودر حمام روغن سرخ کنید.
اگرچیپس سرکه ای دوست دارید یا بالزامیک در آب و نمک و بکینگ پودر کمی سرکه ویا بالزامیک هم اضافه کنید. وقتی سرخ شد هم از ترکیب هر نوع ادویه ای میتوانید برای طعم دار کردن استفاده کنید.

نوش جان.امیدوارم شما هم درست کنید و لذت ببرید.

آموزش تصویری چیپس سرکه نمکی خانگی

چیپس یا چیپس سرکه نمکی یکی از پرطرفدار ترین چیپس ها است که شرکت های مختلف محصولات دیگری با این طعم مانند بادام زمینی و پفک هندی و… را روانه بازار کرده اند که با استقبال خوبی هم روبرو بوده است .

مواد لازم وزن | تعداد
سیب زمینی مقدار لازم
سرکه مقدار لازم
نمک مقدار لازم
روغن مقدار لازم

طرز تهیه:

خوب اول ازهمه سیب زمینی هارو بشورید و حلقه حلقه نازک برش بدید , برش و ضخامت آن خیلی مهمه اگه در خانه رنده مخصوص ورقه کردن سیب زمینی دارید حتما از آن استفاده کنید تا برش های سیب زمینی یکدست شود و نتیجه آن یک چیپس  نمکی یکدست باشد .

وحالا بریزید در یک  سبد تا خشک شه

سپس بگزارید توی سرکه فراوان (هرچی بیشتر بهتر) و نمک تا طعم بگیره . میتونید چیزای دیگه هم به دلخواه اضافه کنید .

و بعد اون رو بزارید تو فریزر به مدت نیم ساعت.

و پس از آن ؛ میرسیم به مرحله سرخ کردن سیب زمینی ها !

ماهیتابه رو به اندازه یک بند انشگت روغن بریزید و سیب زمینی هارو مرحله به مرحله سرخ کنید تا بهم نچسبن و خمیرمانند نشن . این عمل در سرخ کن نتیجه بهتری همواره میدهد .

و پایان کار ؛ امید که از آموزش طرز تهیه چیپس نمک و سرکه ای لذت برده باشید .

نکته:

نمک و سرکه رو مقدار بیشتر بریزید تا سیب زمینی ها مزه خامی نده حلقه های برش سیب زمینی هاتون تا آخرین مقدار ممکن نازک و یکدست باشن ، بخصوص یکدست بودن برش مهم است این در نتیجه نهایی چیپس موثر است حرارت خیلی زیاد نباشه , متاسفانه برای من زیاد بود و باعث شد چیپس من رنگ قهوه ای پیدا کنن و کمی از زیبایی آن کاسته شد اما شما هواستان باشد .

طرز تهیه چیپس سیب زمینی بدون روغن

چیپس و سیب زمینی سرخ کرده یکی از محبوبترین تنقلاتی است، که مورد توجه همه ی گروه های سنی قرار گرفته است. اما به دلیل اینکه در روغن زیاد سرخ می شود دارای کالری بالاست و افراط در خوردن آن موجب ابتلا به چاقی می شود. به خصوص، در صورتی که سیب زمینی سرخ شده یا چیپس سیب زمینی خانگی نباشد و با روغن های نامرغوب چند بار استفاده شده تهیه شده باشد، زیان حاصل از آن چندین برابر خواهد شد. لذا روشی سالم تر برای تهیه خانگی آن ارائه می دهیم.

ابتدا سیب زمینی ها را به صورت یکنواخت و با ضخامت یکسان حلقه حلقه میکنیم. بهتر است با وسیله هایی مانند رنده های برقی یا غذاساز ها اینکار را انجام دهیم.

در صورت تمایل می توانید برای داشتن چیپس سرکه نمکی، حلقه های سیب زمینی را چند دقیقه درون سرکه و نمک قرار دهید و سپس آبکش و خشک نمایید.

برای تهیه ای نوع چیپس از دو نوع چیپس ساز که مخصوص استفاده در مایکروویو است، استفاده می شود.

 

سیب زمینی های حلقه شده را به صورتی که مشاهده می کنید در چیپس ساز قرار داده و حدود هشت تا ده دقیقه در مایکروویو قرار دهید تا چیپس های ترد و خوشمزه آماده شوند.

البته در صورتی که چیپس ساز در منزل موجود نباشد می توانید با استفاده از روش های دیگر این وسیله را شبیه سازی کنید؛

۱- از سیخ های چوبی مخصوص جوجه استفاده کنید. حلقه ها را به صورتی که باهم در تماس نباشند درون سیخ فرو کرده و روی دهانه یک ظرف که قابل استفاده در مایکروویو است، قرار دهید

۲- یا اینکه به روشی ساده تر،حلقه های سیب زمینی را در کف ظرف پهنی که قابل استفاده در مایکروویو است، قرار دهید. البته در این روش باید حتما بعد از هر سه دقیقه حلقه های سیب زمینی را پشت و رو کنید تا به کف ظرف نچسبد. حتی بهتر است برای کف ظرف از کاغذ روغنی هم استفاده شود.

چیپس

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. خیلی عالی مخصوصا سرکه نمکی

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم