تازه های انواع مربا و ترشیجاتترشی | شور

طرز تهیه ترشی انبه به ۲ روش بندرعباسی و پاکستانی

انبه یکی از میوه های خوشمزه و شیرین کشور های هندوستان پاکستان و جنوب ایران می باشد مردم این مناطق از انبه، ترشی مخصوصی را درست می کنند که یکی از ترشی های محبوب و خوشمزه این مناطق می باشد؛ در مناطق جنوبی کشور ما هم ترشی انبه درست می شود در ادامه برای شما عزیزان طرز تهیه ترشی انبه به روش بندرعباس و طرز تهیه ترشی انبه کال را برایتان آورده ایم امیدواریم که برای شما رضایت بخش باشد.

طرز تهیه ترشی انبه به روش بندرعباسی

کشورهای هند یا پاکستان بسته به ذائقه و فرهنگشان دستور ویژه خودشان را برای ترشی انبه دارند؛ ولی خاستگاه این ترشی همانطور که از نامش پیداست شهرستان بندرعباس و نواحی اطراف این شهرستان می باشد معمولاً مردم ایران این دستور تهیه را نسبت به دستور تهیه ترشی کشورهای هند و پاکستان ترجیح می دهند. برای تهیه ترشی انبه بندرعباس به مواد اولیه زیر نیاز داریم.

مواد اولیه

انبه پوست کنده و خرد شده۸ عدد متوسط
فلفل تند خشک شده۱۰ عدد
سیر درسته و پوست کنده۱۰ عدد
سرکه سفید۵ پیمانه
سس تمبر هندی۱۰ قاشق غذا خوری
آبلیمو۴ قاشق غذا خوری
سیاهدانه۲ قاشق چای خوری
گلپر۲ قاشق چای خوری
تخم گشنیز آسیاب شده۲ قاشق چای خوری
نمک۲ قاشق چای خوری

طرز تهیه ترشی انبه بندرعباسی

 1. مرحله اول: (آماده سازی انبه و آبلیمو)

  ابتدا انبه ها را به خوبی می شوریم و آنها را پوست می کنیم و هسته آنها را جدا می کنیم حالا ظرف مناسبی را انتخاب می کنیم و انبه ها را به سایز دلخواه خرد می کنیم در ادامه کار آبلیمو ها را به انبه اضافه می کنیم و آنها را به خوبی با هم مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم.

 2. مرحله دوم: (آماده سازی سرکه، سیر و تمبر هندی)

  حالا در قابلمه مناسبی سرکه را می ریزیم و آن را روی حرارت ملایم می گذاریم و اجازه می دهیم که با حرارت کم سرکه شروع به جوشیدن کند تا سر که شروع به جوشیدن کند سیر و تمبر هندی را آماده کرده و به سرکه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم که ۵ دقیقه این مواد با هم به جوشند.

 3. مرحله سوم: (افزودن ادویه به ترشی)

  حالا نوبت اضافه کردن ادویه به قابلمه سرکه و سیر می باشد بعد از افزودن ادویه ترشی به قابلمه مقداری مواد را با هم می زنیم و حدود ۵ دقیقه دیگر هم به مواد اجازه می دهیم که روی حرارت کم باقی بمانند.

 4. مرحله چهارم: (افزودن انبه های آماده شده به قابلمه)

  حالا نوبت اضافه کردن انبه های خرد شده است که در آبلیمو مانده بودند بعد از افزودن انبه ها ترشی آماده سرو می باشد

 5. مرحله پنجم: (روش نگهداری ترشی)

  ترشی آماده شده را در شیشه های تمیز و خشکی می ریزیم و درب شیشه ها را محکم ی بندیم تا رطوبت و هوا به داخل شیشه ها نفوذ نکنند زیرا رطوبت اولیه شیشه ها باعث کپک زدن ترشی ما می شود؛ همچنین هوا کشیدن ترشی درون ظرف باعث خرابی ترشی می شود.

طرز تهیه ترشی انبه به روش پاکستانی

این ترشی در کشور پاکستان و استان سیستان و بلوچستان ایران تهیه می شود؛ شما می توانید این دو دستور تهیه را باهم مقایسه کنید و هر کدام از آنها را که تمایل داشتید درست نمایید برای تهیه ترشی انبه به روش پاکستانی به مواد اولیه زیر نیاز داریم.

مواد اولیه

انبه کال۱۰ کیلو گرم
سیر خرد شده۱ کیلو گرم
روغن زیتون یا روغن مایع مخصوص پخت و پز۱ لیتر
سرکه سفید۲ فنجان
ادویه مخصوص ترشی انبه روغنی۱ پیمانه
فلفل قرمز خشک و نیم کوب شدهبه میزان لازم
نمکبه میزان لازم
گلرنگ یا هچک یا زردی غذابه میزان لازم

لازم به توضیح است که گلرنگ که با نام های هچک یا زردی غذا هم شناخته می شوند در واقع یک ادویه است و شما می توانید آن را از عطاری ها خریداری کنید و در صورتی که این ادویه را پیدا نکردید می توانید از زردچوبه به عنوان جایگزین آن استفاده کنید.

طرز تهیه ترشی انبه به روش پاکستانی

مراحل طرز تهیه ترشی انبه به روش پاکستانی

مرحله اول: (آماده سازی انبه)

بعد از آن که انبه های کال را به‌خوبی شستیم به کمک یک چاقوی تیز آنها را ۴ قاچ می کنیم و هسته ها را از آنها خارج می کنیم حالا مقدار مناسبی نمک و ادویه گلرنگ را به آنها می زنیم تا به مرور زمان به رنگ زرد در بیایند.

مرحله دوم: (قرار دادن در صافی)

بعد از آن که انبه ها به رنگ زرد در آمدند آنها را درون یک صافی مناسب می ریزیم و روی صافی را با یک پارچه تمیز می پوشانیم و اجازه می دهیم که یک شب تا صبح در محیط آشپزخانه بماند تا آب اضافی که در انبه ها هست از آنها خارج شود؛ و در ادامه کار آب اضافی را بیرون می ریزیم.

مرحله سوم: (تفت دادن انبه ها و سیر با هم)

در ادامه کار قابلمه مناسبی را برای تهیه ترشی انتخاب می کنیم و درون آن مقدار مناسبی روغن زیتون یا روغن مایع پخت و پز را می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم؛ حالا انبه ها را درون قابلمه می ریزیم و شروع به تفت دادن آنها می کنیم تا مقداری انبه ها نرم و شل شوند. در ادامه کار به انبه ها سیر را اضافه می کنیم و مجدد کمی آنها را با هم تفت می دهیم.

مرحله چهارم: (افزودن ادویه ها)

در ادامه کار ادویه مخصوص ترشی انبه را به همراه فلفل قرمز خشک شده و نیم کوب شده به مواد درون قابلمه اضافه می کنیم و شروع به هم زدن مواد می کنیم تا بوی فلفل و ادویه ترشی در بیاید میزان فلفل قرمز بستگی به ذائقه شما دارد.

مرحله پنجم: (اندازه کردن نمک و سرکه ترشی)

حالا نوبت اضافه کردن سرکه سفید به مواد درون قابلمه می باشد سرکه سفید را به مواد اضافه می کنیم و مجدد مواد را با هم می زنیم تا انبه ها با سرکه سفید تفت داده شوند. حالا مقداری نمک به مواد اضافه می کنیم و طعم ترشی را می چشیم در این حالت باید طعم مواد از نظر شوری و ترشی مناسب باشد یادتان باشد در این موقع ترشی شما باید کمی شور باشد؛ اگر نمک ترشی کم باشد باعث کپک زدن ترشی به مرور زمان می‌شود.

مرحله ششم: (برداشتن قابلمه از روی حرارت)

وقتی ترشی و شوری ترشی انبه را تست کردیم می توانیم حرارت زیر قابلمه را خاموش کنیم و اجازه دهیم که مواد درون قابلمه به آرامی در محیط آشپزخانه سرد شوند بعد از سرد شدن مواد می توانیم آنها را درون یک شیشه کاملاً تمیز و خشک بریزیم و نگهداری کنیم.

مرحله هفتم: (نگهداری در آشپزخانه قبل از گذاشتن در یخچال)

یادتان باشد که اگر شیشه شما رطوبت داشته باشد باعث کپک زدن ترشی به مرور زمان میشود؛ حالا که ترشی ها را درون شیشه ریختیم به مدت سه تا چهار روز آنها را درون محیط آشپزخانه قرار می دهیم و سپس به یخچال انتقال می دهیم تا دیرتر کپک بزنند.

نکات مهم و کلیدی در طرز تهیه ترشی انبه

 • از رب انار هم می توانیم به جای سس تمبر هندی استفاده کنیم.
 • ترشی انبه به خصوص به روش پاکستانی آن جزو ترشی های شور می باشد پس اگر منع مصرف نمک دارید از این ترشی استفاده نکنید.
 • رطوبت در شیشه نگهداری باعث کپک زدن ترشی می شود.
 • برای در آوردن هسته انبه ابتدا یک شیار عمیق در دور میوه ایجاد کنید حالا با چرخاندن برعکس دو نیمه می توانید هسته را جدا کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سس انبه

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا