تازه های آموزش شیرینی پزی

طرز تهیه خمیر قطاب به همراه آموزش پخت انواع قطاب و پیچیدن آن

طرز تهیه خمیر قطاب به همراه آموزش پخت انواع قطاب و پیچیدن آن

 

طرز تهیه خمیر قطاب به همراه آموزش پخت انواع قطاب و پیچیدن آن را در بخش تازه های آموزش شیرینی پزی در سایت آشپزی ها مشاهده کنید.

طرز تهیه قطاب پنیری

مواد لازم برای خمیر:

 •   زرده تخم‌مرغ: یک عدد
 •   ماست شیرین: ۸۰ گرم
 •   روغن جامد: ۱۰۰ گرم
 •   آرد به اندازه‌ای که خمیر به دست نچسبد: حدود ۱۵۰ گرم
 •   بیکینگ‌پودر: یک قاشق چای‌خوری
 •   پودر هل: به میزان دلخواه
 •    آب: دوقاشق غذاخوری

مایه وسط قطاب:

 •   پودر بادام: ۱۰۰ گرم
 •   پنیر لبنه: ۱۵۰ گرم
 •   کرم پاتی‌سیو: ۱۰۰ گرم
 •   پودر هل: یک قاشق چای‌خوری
 • می‌توانیم در صورت تمایل در مواد میانی این قطاب از دو قاشق غذاخوری زرشک خشک نیز استفاده کنیم.

روش تهیه:

۱٫ ابتدا زرده تخم‌مرغ، ماست، آب، روغن جامد ذوب کرده و بیکینگ‌پودر را داخل کاسه‌ای گود ریخته با مفتول دستی هم می‌زنیم سپس آرد را آنقدر به آن اضافه می‌کنیم تا کل مواد حالت خمیری‌شکل پیدا کند. خمیر لطیف حاصل شده را داخل کیسه‌ای نایلونی می‌گذاریم و به مدت دو ساعت در دمای اتاق استراحت می‌دهیم.۲٫ پس از این مدت خمیر را به قطر نیم‌سانتی‌متر روی صفحه آردپاشی شده پهن می‌کنیم و با کاتر گرد به قطر چهار تا پنج سانتی‌متر آن را قالب می‌زنیم تمامی مواد داخلی قطاب را با هم مخلوط کرده، یک قاشق چای‌خوری از مایه را روی خمیرقرار داده و اطراف آن را جمع می‌کنیم و داخل دست گلوله می‌کنیم.۳٫ بهتر است که قسمت جمع شده خمیر را حتما آب بزنیم تا خوب به هم بچسبد و داخل روغن باز نشود. گلوله‌های آماده شده را داخل روغن داغ شده شناور سرخ می‌کنیم. سپس داخل یک ظرف مناسب که آن را با دستمال حوله‌ای پوشانده‌ایم می‌گذاریم تا روغن اضافی آنها گرفته شود.

۴٫ حتما پس از سرد شدن آنها را داخل پودر قند می‌غلتانیم از بیسکویت‌های سکه‌ای یا خمیر هزارلا که به شکل گرد کاتر زده و پخته‌ایم استفاده می‌کنیم. روی آن مقداری پنیر لبنه مخلوط شده با شکر قرار می‌دهیم .  بهتر است این کار را با قیف و ماسوره شکوفه انجام دهیم.

۵٫ یک تکه قطاب پنیری روی آن گذاشته دوباره از مخلوط پنیر و شکر روی آن شکوفه می‌زنیم و با یک تکه توت‌فرنگی یا میوه دلخواه تزیین می‌کنیم. قطاب پنیری علاوه بر اینکه ایده‌ای نو برای روزهای نوروز است،  می‌تواند به عنوان یک دسر مناسب نیز در مهمانی‌ها سرو شود.

 

طرز تهیه قطاب کرمان

نوروز ۱۳۹۶

قطاب یزدی خیلی معروف است و خیلی هم هوادار دارد، اما قطاب کرمانی‌ها هم خوشمزه است و هرکه خورده می‌داند که از نوع اصلش چیزی کم ندارد. قطاب کرمانی‌ها در شکل و اندازه و قیافه‌اش با شیرینی معروف یزدی‌ها کمی فرق دارد. البته مواد داخلش هم کمی متفاوت است. درست کردن قطاب کار سختی نیست، شاید به نظر وقت‌گیر و سخت بیاید، ولی اگر همین حالا دست به کار شوید خودتان می‌بینید که اصلاً سخت نیست و ریخت و پاش هم ندارد.

 

موادلازم:

۲ پیمانه آرد سفید
یک‌دوم پیمانه روغن مایع
۱ پیمانه ماست شیرین
۲ تا ۳ پیمانه‌ پودر قند
پسته، بادام و نارگیل پودرشده از هرکدام ۵۰ گرم
۱۰۰ گرم‌ گردوی ریز خردشده
یک‌سوم پیمانه‌ شکر
۳ قاشق سوپخوری‌ دارچین
۱ قاشق سوپخوری هل آسیاب شده
به مقدار لازم روغن برای سرخ کردن

 

طرز تهیه:

۱ـ‌ روغن و ماست را در ظرفی بریزید و هم بزنید.
۲ـ‌ آرد را کم‌کم به روغن و ماست اضافه کنید تا خمیر یکدستی به‌دست آید.
۳ـ‌ خمیر را با وردنه پهن کنید تا به ضخامت سه میلی متر در بیاید. با یک فنجان خمیر را قالب بزنید.
۴ـ‌ پسته، بادام، نارگیل، گردو، شکر و دارچین را با هم مخلوط کنید.
۵ ـ‌ حالا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط را وسط خمیری که قالب زده‌اید بریزید. دو لبه خمیر را روی هم بیاورید و با دست فشار دهید و دورپیچ کنید.
۶ـ‌ قابلمه گود و کوچکی را تا نیمه از روغن پر کنید و روی حرارت قرار دهید. قطاب‌ها را در روغن داغ سرخ کنید.
۷- وقتی قطاب طلایی رنگ و برشته شد، آن را از روغن بیرون آورده و در توری بگذارید تا روغن اضافی آن گرفته شود. زمانی که قطاب‌ها کاملا سرد شدند آنها را در مخلوط پودرقند و هل بغلتانید.

 

نکته:

اگر دورپیچ‌کردن قطاب را بلد نیستید می‌توانید بعد از گذاشتن مواد داخل خمیر آن را به شکل گلوله‌هایی به اندازه گردو درآورید.

طرز تهیه قطاب در فر

نوروز ۱۳۹۶

مواد لازم برای خمیر :

زرده تخم مرغ دو عدد
ماست نصف پیمانه (۱۰۰گرم)
روغن نصف پیمانه (۱۰۰ گرم)
پیکینگ پودر یک قاشق مرباخوری
آرد به اندازه ایکه خمیر بدست نچسبد ( حدود ۱۵۰ گرم)
مواد لازم برای داخل قطاب :
بادام پوست گرفته و چرخ کرده ۲۵۰ گرم
پودر قند ۱۲۰ گرم
هل کوبیده نرم یک قاشق سوپخوری

 

طرز تهیه خمیر قطاب:

زرده تخم مرغ و ماست و روغن و پیکینگ پودر را مخلوط کرده و آرد را کم کم به آن اضافه کرده و هم میزنیم تا خمیر بصورتی در بیاد که بدست نچسبد ولی زیاد هم سفت و بدون کشش نشود. خمیر را مدت ۲ ساعت میگذاریم تا ور بیاید.
طرز تهیه :
بادام و پودر قند و هل را مخلوط می کنیم و از خمیر گلوله ای به اندازه یک پرتقال بر می داریم , کمی آرد روی میز می پاشیم و خمیر را با وردنه به قطر تقریباً نیم سانت باز می کنیم و با دهانه استکان دایره هایی می بریم و در وسط هر دایره از مخلوط بادام و هل و پودر قند می گذاریم و خمیر را روی هم می آوریم و اطراف آن را بهم می چسبانیم و چین میدهیم. قطاب ها را به اینصورت آماده می کنیم .
قطاب ها را می توانیم در روغن سرخ کنیم و یا داخل فر بگذاریم. برای سرخ کردن قطاب ها باید در ظرف گودی روغن فراوان داغ کنیم و قطاب ها را داخل آن سرخ کنیم.
این قطاب ها داخل فر درست شده با حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت به مدت نیم ساعت. بعد از سرد شدن قطاب ها را در پودر قند می غلتانینم.
قطاب هایی که داخل فر درست می شود رژیمی هستند.

روش تهیه قطاب خانگی

مواد لازم : برای وسط قطاب

به اندازه ی ۲۰۰ گرم مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر که بسته به سلیقه ی خود یکی از این مواد را انتخاب کرده و با مقداری هل و وانیل و برای راحتی کار با یک قاشق مربا خوری گلاب یا عرق بید مشک مخلوط نموده ، برای وسط قطابها از این مواد استفاده نمایید.

طرز تهیه :

ابتدا در ظرفی روغن ، ماست ودو قاشق شیر را با هم خوب بزنید . آرد وبیکینگ پودر را کم کم به آنها اضافه کنید تا خمیر لطیف ونرمی به دست آید وکنار بگذارید.

 

 

برای پیچیدن قطابها هم میتوانید خمیر را با وردنه بر روی سطح صافی پهن کرده و با ته یک لیوان یا فنجان خمیرهای دایره ای شکل هم اندازه ای را از این خمیر پهن شده جدا کنید .سپس در وسط هر دایره مقداری از مواد وسط قطاب را با قاشق مربا خوری ریخته ودو طرف آن را ببندید که در صورتی که بتوانید آنها را بپیچید بسیار زیباتر و بهتر است و در غیر این صورت همینطور آنها را ساده بسته تا مواد وسط آن دیده نشود و بیرون نریزد و یا اطراف دایره را بالا آورده ویک جا جمع کنید تا شبیه باقلوا ترکی شود.اگر کار با وردنه برایتان سخت است می توانید خمیرها را به شکل گلوله های هم اندازه درآورده و کف دست پهن کنید ومواد را وسط آنها ریخته و بپیچید و پس از آماده شدن، همه ی آنها را در ظرفی گود که کاملا درروغن فرو روند سرخ کنید و بعد از بیرون کشیدن آنها از داخل روغن درون صافی قرار داده تا روغن اضافی آنها کشیده شود وسپس درون پودر قند یا شکر بغلطانید .

 

طرز تهیه قطاب خانگی یزدی

نکاتی که در هنگام تهیه قطاب خانگی یزدی می‌بایست رعایت کنید:

روغن لازم برای سرخ کردن قطاب را باید با حرارت ملایم کاملا داغ کرد و اگر روغن تغییر رنگ داد باید روغن را تعویض نمایید. لذا، توصیه می‌شود از قابلمه کوچک برای سرخ کردن قطاب استفاده نمایید.

همچنین خمیر را به مقدار کم باز کنید چرا که اگر خمیر در مجاورت هوا قرار گیرد پف لازم را نخواهد کرد.

آرد را به آرامی به خمیر اضافه کنید. توجه داشته باشید که خمیر را بیش از حد سنگین نکنید چرا که باعث خشکی و پف نکردن قطاب خواهد شد. در مقابل اگر آرد کمتر از حد معمول اضافه شود پف قطاب بیش از حد می‌شود.

در صورتی که تمایل به تهیه قطاب در فر داشته باشید، باید خمیر را بسیار نازک پهن کنید و پس از پیچیدن کف سینی را چرب کرده، قطاب‌ها را رمال کنید و به مدت 20 دقیقه در فر قرار دهید. سپس در پودر قند بغلتانید.

استفاده بیش از حد از گلاب در ساختار مواد میانی قطاب باعث ترک خوردن قطاب می‌شود.

زرده تخم مرغ

1 عدد

بیکینگ پودر

1/2 قاشق چایخوری

روغن مایع

3 قاشق غذاخوری

شیر یا ماست

1/2 پیمانه

آرد

به میزان لازم

طرز تهیه قطاب خانگی یزدی

 1. برای تهیه قطاب ابتدا زرده را بزنید تا از حالت لختگی خارج شود.
 2. شیر یا ماست به دمای محیط رسیده، روغن مایع و بیکینگ پودر را اضافه کنید و مواد را با یکدیگر به خوبی مخلوط نمایید.
 3. در نهایت آرد را در حدی که خمیر نرم و لطیفی حاصل شود به مواد اضافه کنید. سپس خمیر را به مدت دو ساعت در یخچال استراحت دهید.
 4. در این فاصله مواد میانی قطاب را تهیه نمایید.
 5. خمیر را پس از استراحت ما بین دو کیسه فریزری به کمک وردنه باز کنید و قالب بزنید.
 6. میزان یک قاشق چایخوری از موا میانی را وسط خمیر قرار دهید و خمیر را بپیچید و یا گرد کنید.
 7. در نهایت قطاب را درون روغن داغ به طوری که روغن روی قطاب را بگیرد سرخ کنید.
 8. روغن اضافی قطاب را با قرار دادن روی دستمال کاغذی بگیرید و پس از خنک شدن در پودر قند بغلتانید و با پودر پسته تزیین نمایید.
 9. در صورت تمایل می‌توانید برای ایجاد عطر و طعم بهتر از مخلوط پودر قند، پودر بادام و هل برای غلتاندن قطاب‌ها استفاده نمایید.

مواد لازم جهت تهیه مواد میانی قطاب خانگی یزدی

بادام پرک

100 گرم

پودر قند

100 گرم

پودر پسته

40 گرم

هل سائیده شده

1 قاشق چایخوری

عسل

2 قاشق غذاخوری

گلاب

2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه مواد میانی قطاب خانگی یزدی

 1. بادام پرک را به همراه پودر قند آسیاب کنید. سپس از الک ریز رد کنید.
 2. مخلوط بادام و پودر قند الک شده را به همراه پودر پسته، هل سائیده شده، عسل و گلاب در ظرف نسبتا گودی ترکیب کنید تا مایه یکدستی حاصل شود.
 3. در صورت تمایل می‌توانید از پودر گردو و دارچین نیز بسته به ذائقه خود در تهیه مواد میانی قطاب استفاده نمایید.

 

طرز پخت شیرینی قطاب بدون فر

مواد لازم جهت پخت شیرینی قطاب:

روغن جامد: ۶۵ گرم

ماست: ۶۵ گرم

بیکینگ پودر: نصف قاشق چایخوری

نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

آرد: ۱۳۰ گرم

روغن مایع: به میزان لازم

گردو خرد شده: ۷۰ گرم

پودر قند: ۳۵ گرم

پودر هل: نصف قاشق چایخوری

پودر دارچین: یک چهارم قاشق چایخوری

گلاب: ۲ قاشق غذاخوری

 

طرز پخت

روغن جامد را کمی با همزن بزنید تا کرم رنگ شود، سپس ماست، نمک و بیکینگ پودر را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید. آرد را تا آنجایی اضافه کنید که خمیر نرمی بدست بیاید. اگر به آرد بیشتری نیاز بود، کم کم و به آرامی اضافه نمایید. زمانی که خمیر نرمی بدست آوردید، روی آن را بپوشانید و نیم ساعت به آن استراحت بدهید.

برای تهیه محتویات داخلی قطاب کافی است پودر قند، هل، دارچین، گردوی خرد شده و گلاب را با هم مخلوط کنید.

حالا خمیر را به ضخامت ۳ تا ۵ میلی متر پهن کنید. با کاتر گرد یا یک لیوان به قطر ۵ تا ۶ سانتی متر قالب بزنید و از مواد داخلی قطاب، روی آن بریزید.

لبه های خمیر را با چنگال یا با فشار دست به هم بچسبانید. سپس روغن مایع را داغ کنید و شیرینی را حدود ۲ دقیقه سرخ نمایید. در نهایت برای تزئین، کمی پودر قند و پودر پسته روی شیرینی ها بریزید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید، در فاصله ی بین درست کردن قطاب تا سرخ کردن آنها، روی قطاب ها نایلون بکشید تا خشک نشوند.

 

آموزش تصویری طرز تهیه خمیر قطاب و پیچیدن قطاب

شیرینی قطاب یکی از خوشمزه ترین شیرینی های مخصوص دنیاست. در اصل این شیرین یزدی میباشد و به راحتی با کمی دقت میتونین در خانه این شیرینی را تهیه کنید.

مواد لازم خمیر قطاب:

ماست                نصف لیوان

تخم مرغ              ۱ عدد

کره                    ۱۰۰گرم

آرد                     ۳ لیوان

بیکینگ پودر          ۱ قاشق چایخوری

مواد داخل قطاب:

پودر گردو             نصف پیمانه

شکر                  ۱ لیوان

پودر هل              ۱/۲ قاشق چایخوری

پودر دارچین         ۱ قاشق چایخوری

پودر پسته و پودر قند برای تزیین

طرز تهیه قطاب :

کره نرم شده و نصف لیوان شکر را با هم خوب مخلوط کنید سپس ماست و تخم مرغ را اضافه کنید و انقدر با همزن بزنید تا صاف و یکدست شود.

ارد الک شده را با بیکینگ پودر مخلوط کنید و کم کم به مخلوط اضافه نمائید (تا اندازه ای ارد نیاز است که خمیر به دست نچسبد) سپس خمیر را درون کاسه ای که چرب کرده اید قرار داده و روی کاسه را بپوشانید و حدود ۱ ساعت در جای گرمی استراحت دهید.

 

حال مواد خشک داخل قطاب را با هم مخلوط کنید.

بعد خمیر رو روی میز کارتون که آرد پاشی شده  باز کنید (به قطر نیم سانت) و به شکل دایره قالب بزنید.

 

همه مواد میانی رو با هم مخلوط کنید و یک قاشق مرباخوری وسط خمیر بزارید و با انگشت سبابه که با آب خیسش کردید لبه خمیر رو مرطوب کنید اینکار برای اینه که خمیر موقع سرخ کردن از هم باز نشه و منظره بدی پیدا نکنه.

 

بعد دو لبه را مانند شکل زیر  روی هم بگذارید.

 

لبه ها رو کمی با انگشت فشار بدید تا به هم بچسبه بعد با چنگال شیار هایی ایجاد کنید هم برای زیبایی هم برای اینکه لبه ها بیشتر به هم بچسبه.

 

همه خمیر ها رو به این صورت بپیچید و کنار هم قرار بدید.

 

حالا روغن رو توی یک ظرف  بریزید و اجازه بدید خوب داع بشه  و قطاب ها رو  توی روغن شناور بریزید و  اجازه بدید یک طرفش سرخ بشه بعد برگردونید تا اون یکی طرفش هم سر خ بشه.

 

داخل یک سینی دستمال کاغذی بچینید و قطاب های سرخ شده رو روی دستمال بزارید تا روغن اضافی اون کشیده بشه.

 

حال روی قطاب ها پودر قند بریزید.

 

 

 

قطاب

2.9/5 - (55 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا