تازه های آموزش شیرینی پزی

طرز تهیه شیرینی چهار مغز مینیاتوری-نوروز 96

طرز تهیه شیرینی چهار مغز مینیاتوری

نوروز 96

 

how-preparation-sweets-four-brain-miniature-nowruz-96

طرز تهیه شیرینی چهار مغز مینیاتوری

نوروز 96

مواد لازم جهت تهیه خمیر:

پودر نارگیل 200 گرم
آرد برنج مرغوب:100 گرم
آرد گندم قنادی:200 گرم
روغن جامد: 240 گرم
پودر قند 240 گرم،الک ریز شده
نشاسته ذرت 100 گرم

مواد لازم برای هر قسمت:

ادویه یا اسانس دلخواه(پودر هل،پودر زنجبیل،دارچین ،جوز هندی،زعفران و…) : کمی
پودر پسته 60 گرم
پودر بادام بدون پوست:60 گرم
پودر گردو یا گردوی بسیار ریز خرد شده:60 گرم

 

طرز تهیه:

پودر نارگیل را با آرد برنج و نیمی از آرد گندم مخلوط وتوسط دستگاه آسیاب برقی آن را میکس کنید.تا براده های نارگیل تقریبا حالت پودری شود. در حین آسیاب کردن چند بار دستگاه را خاموش و محتویات آن زا هم بزنید تا کل مواد به طور یکدست آسیاب شود.اگر دستگاه شما محفظه کچک دارد پودر نارگیل را به دفعات در آن بریزید.
روغن و پودر قند را با هم مخلوط کرده و خدود یک تا دو دقیقه با همزن برقی بزنید تا سفید رنگ شود. سپس همزن را کنا بگذارید. حال نشاسته ذرت و باقی آرد گندم را به مواد اصافه کرده وکمی مواد را با دست به خورد هم دهید سپس مخلوط نارگیل را به مواد اضافه کرده و با دست مخلوط کنید. ورز دادن را تا جایی ادامه دهید که خمیر حالت منسجمی پیدا کندو تقریبا از کاسه جدا شود. این خمیر اصلا نیاز به ورز زیاد نداردو باید دقت کنید تا به روغن نیفتد. در صورتی که کل روغن مصرفی روغن صاف است می توانید یک دور از چرخ گوشت رد کنید اما اگر از مخلوط روغن های جامد معمولی آشپزی و روغن صاف استفاده می کنید خمیر تا حدی چسبناک است و نیازی به چرخ گوشت نیز ندارد . آرد مازاد اضافه نکنید. خمیر را وزن کرده و آن را به 4 قسمت مساوی قسیم کنید و هر قسمت را در یک کاسه قرار دهید (تقریبا وزن هر قسمت 250 تا 260 گرم خواهد شد.)
قسمت اول خمیر را ساده نگه دارید و به آن چند قطره اسانس مرغوب وانیل یا یک چهارم فاشق چایخوری پودر هل ،کمی وانیل و یا حتی چند قطره محلول زعفران غلیظ اضافه کنید و روی آن را با کیسه نایلون بپوشانید.
به بخش دوم پودر پسته با حدود یک چهارم قاشق چایخوری پودر هل سبز خانگی مرغوب الک شده اضافه کرده و روی آن را بپوشانید. میتوانید میزان هل را کمی افزایش دهید . برای داشتن پودر پسته مرغوب خلال پسته فریزر شده سرد را با آسیاب برقی ، آسیاب کنید.
به بخش سوم پودر بادام را به همراه چهارم قاشق چایخوری پودر هل و یا چند قطره اسانس بادام مرغوب و یا حتی چند قطره محلول زعفران غلیظ اضافه کنید. از آنجا که بادام زود به روغن می افتد ، خمیر را خیلی کم و با سر انگشتان با بادام مخلوط کنید. بعد روی آن را بپوشانید. دقت کنید که بادام را با وسیله ای پودر کنید که به روغن نیفتد و کاملا به حالت پودر نرمی در آید. در نهایت به بخش آخر گردو (ویا مخلوط گردو ریز خرد شده و پودر فندق) را به همراه ادویه دلخواه ( مانند یک چهارم قاشق چایخوری زنجبیل یا دارچین یا جوز هندی ) بیفزایید. مواد را آرام به خورد هم دهید ودقت کنید زیاد ورز نخورد جون گردو زود به روغن می افتد .دقت کنید که گردو را با وسیله ای پودر یا خرد کنید که به روغن افتاده و خمیری نشود . زیرا طعم تلخی پیدا می کند.روی خمیر را با کیسه نایلون بپوشانید.خمیر را 2 ساعت تا یک شبانه روز در دمای محیط استراحت دهید. سینی مناسبی را آماده کنید.در فر های گازی سینی های گالوانیزه ضخیم برای این کاربرد نتیجه بهتری خواهند داشت سینی را چرب نکنید و نیازی به انداختن کاغذ روغنی نیزنمی باشد اما اگر تجربه کافی برای کار با فر را ندارید کف سینی یک قطعه کاغذ روغنی بیندازید تا مانع تیره شدن رنگ کف شیرینی ها شوید . نگران چسبیدن شیرینی به سینی نباشید زیرا پس از پخت به راحتی جدا می شود.
سپس به دو طریق می توانید عمل کنید : شیرینی ها را قالب بزنید و یا از مهر استفاده کنید که روش آخر به مراتب سریعتر و ساده تر است . برای قالب زدن آن را روی یک کیسه نایلونی که کمی آرد پاشی شده است قرار داده و یک کیسه نایلونی دیگر روی خمیر خمیر قرار دهید و با کمک وردنه خمیر را به ضخامت 7 میل تا یک سانت باز کنید . سپس از قالب های مینیاتوری مخصوص شیرینی ریز خشک(مانند قالبهای نان نخودچی) استفاده کنید. قالب را به آرد آغشته کرده ، آرد اضافه را بگیرید و خمیر را قالب بزنید . سپس در صورت لزوم یک پالت زیر خمیر ها بیندازید تا از نایلون جدا شوند . هر کدام را به آرامی برداشته و با فاصله کم در سینی قرار دهید.برای مهر زدن خمیر ، مقداری از خمیر را در دست گلوله کنید ،اندازه گلوله از گردو کمی کوچکتر باشد سپس آنرا در سینی فر قرار داده و مهری را که به آرد آغشته شده روی آن فشار دهید تا کمی پهن شده و ارتفاع آن حدود 7 میل تا یک سانت شود. می توانید برای زیبایی بیشتر ، دور خمیر مهرخورده را هم یک یار قالب بزنید تا ناصافی های احتمالی برطرف گردد، اما چندان هم نیازی به این کار نیست.
فر را روی درجه ملایم مخصوص شیرینی های ریز خشک گرم کنید(دمایی بین 120 تا 150 درجه سانتی گرادبسته به فر شما توصیه می شود)
در صورت تمایل شیرینی ها ر ا با محلول زعفران ، دارچین و یا خلال پسته، بادام تخم خرفه و… به دلخواه تزیین کنید (حتی می توانید بعد از پخت هم کمی با شکلات ذوب شده آن ها را تزیین کنید).
سینی را در طبقه وسط ( یا یک طبقه بالاتر ) در فر از پیش گرم شده به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید تا پخته شود. رنگ شیرینی ها نباید تغییری کند. از آنجا که شیرینی ها بسیار ترد و لطیف هستند تا سرد شدن کامل به آن ها دست نزنید حتی بهتر هست پس از سرد شدن ، سینی را یک ساعت در یخچال قرار دهید و بعدا شیرینی ها را از آن خارج کنید.
بعد از سرد شدن آن ها ر ادر ظرف سرو ویا در ظرف ترجیحا شیشه ای کیپ هم چیده و بین هر لایه کاغذ روغنی فرار دهید و درب ظرف را ببندید. این شیرینی به مدت 2 هفته می تواند در محیط خشک و خنک خارج از یخچال نگه داری شود . این شیرینی در یخچال هم قابل نگه داری است به طوری که اصلا هوا به آن نخورد. و در کنار انواع بهشتی ، نخودچی،فسایی و … جلوه خوبی خواهد داشت و طعم مطلوبی نسبت به شیرینی های هم رده خود دارد.اگر شیرینی با مواد مناسب و روند صحیح و بالاخص دمای مطلوب فر تهیه شود ، بایستی بافت آن پس از سرد شدن کاملا پودری بوده و به محض گذاشتن در دهان آب گردد و ضمنا به هیج عنوان مرکز شیرینی نباید از اطراف آن سفت تر شود.

نکته:

1. این دستور 570گرم کدبوهیدرات ،80 گرم پروتئین ،390 گرم چربی و 6110کیلوکالری انرژی دارد.
2. روغ مصرفی ما برای این شیرینی شامل 120 گرم روغن جامد آشپزخانه معطر، 80گرم روغن صاف قنادی مخصوص شیرینی های خشک و آردی و40 کرم کره ترجیحا دوغ گرفته بوده که در مجموع 240گرم خواهد شد . می توانید کره را با مارگارین و هم با روغن جایگزین کنید.
3. می توانید در صورت عدم دسترسی به نشاسته ذرت ، آن را با آرد برنج جایگزین کنید ، اما طعم برنج غالب خواهد شد.
4. همواره قبل از پخت کل شیرینی ها اول چند نمونه را بپزید تا در صورت بروز اشکالات احتمالی فادر به رفع آن باشید.
5. اگر خمیر خیلی چسبنده بود نیم ساعت در یخجال قرار دهید و اگر پس از آن نیز چسبندگی اش زیاد بود کمی آرد به آن اضافه کنید . اما ذاتا این خمیر خیلی نرم و چسبنده است. مگر اینکه کل روغن ، روغن صاف قنادی باشد.
6. با مفدار فوق حجم زیادی شیرینی خواهید داشت شما می توانید اندازه دستور خمیر را تقسیم به 4 کرده و فقط از یک نوع آچیل پودر شده به مفدار 30گرم استفاده کنید.

شیرینی چهار مغز مینیاتوری

تازه های آموزش شیرینی پزی

مطالب مرتبط با نوروز در سایت آشپزی ها:

  1.  عید نوروز ۹۵ و تزیینات مخصوص سال میمون
  2. تزیینات بهاری برای ورودی خانه در نوروز ۹۵
  3. تنوع در تزیین دیوار برای خانه تکانی نوروز ۹۵
  4. کوتاه ترین راه برای نظافت در خانه + نوروز ۹۵
  5. رشته های آجیل هندی مخصوص نوروز ۱۳۹۵
  6. روش تهیه آغوز کنا ( شیرینی مخصوص آمل ) ویژه نوروز ۹۵
  7. روش پخت شیرینی قیطونی ویژه عید نوروز ۹۵
  8. تزیین ظرف های کریستالی با گل های لیلیوم ویژه نوروز ۹۵
4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا