انواع نان و خمیر نان و خمیر پیتزاغذاهای اصلیغذاهای فست فودغذای بین الملل

طرز تهیه اشترودل مرغ با خمیر خانگی (با قارچ و زرشک)

بیشتر مواقع خانمهای خانه دار برای یافتن اسم غذای ناهار یا شام به مشکل بر می خورند و اگر به کل جامعه ایرانی نگاه کنیم درصد خیلی بالایی از وعده های ناهار و شام در خانواده های ایرانی تکراری است و در یک سیکل بسته خانم های کدبانو اقدام به تهیه وعده های ناهار یا شام می کنند و خب همین تکراری بودن وعده های غذایی باعث افت علاقمندی افراد به خصوص بچه ها برای خوردن آن وعده غذایی می شود و همین کم غذا خوردن بچه ها موجب می شود تا برای سیر شدن به سمت تنقلات و … تمایل داشته باشند که مطمئناً جای وعده اصلی را نمی گیرد. خیلی از متخصصان تغذیه معتقدند که تا حد ممکن باید از خوردن تنقلاتی چون چیپس، بستنی و … خودداری کنیم. در این مقاله بر آن شدیم برای شما مخاطبان گرامی سایت آشپزی ها و با مواد اولیه کمی غذایی خاص را آموزش دهیم؛ در این مقاله قصد آموزش طرز تهیه اشترودل مرغ را داریم غذایی خوشمزه و اروپایی که مواد خاصی نیاز ندارد و همین اسم این غذا باعث جذب بچه ها برای خوردن آن غذا می شود.

روش پخت اشترودل مرغ خوشمزه خانگی

غذای اشترودل جزو غذاهای کشور اتریش می باشد که بر اساس مواد میانی که در این غذا مصرف می شود نامگذاری می شود؛ مثل اشترودل گوشت، اشترودل سوسیس، اشترودل مرغ و … در واقع اشترودل بیشتر در دسته شیرینی ها قرار می گیرد تا در دسته غذاها، این غذای فست فودی خوشمزه اگر به عنوان پیش غذا مصرف شود جزو فینگر فودها طبقه بندی می شود البته بعضی از افراد آن را به عنوان یک شام سبک مصرف می کنند.

مواد اولیه این غذا شامل دو قسمت است یک قسمت مربوط به خمیر تشکیل دهنده اشترودل مرغ و یک قسمت هم مربوط به مواد میانی اشترودل مرغ است.

همچنین بخوانید: طرز تهیه اشترودل گوشت

مواد اولیه اشترودل مرغ

روغن مایع ۱/۲ لیوان
زرده تخم مرغ (برای تزئین خمیر) ۲ عدد
خمیر مایه ۱ قاشق غذا خوری
شکر ۲ قاشق غذا خوری سر خالی
نمک ۲ قاشق چای خوری
آرد ۷ لیوان
شیر یا آب ۱ لیوان سرخالی
زرشک برای مواد میانی و در صورت تمایل به میزان دلخواه
زردچوبه و نمک برای مواد میانی به میزان دلخواه
رب گوجه فرنگی برای مواد میانی ۲ قاشق غذا خوری
قارچ برای مواد میانی ۴۰۰ گرم
سیب زمینی برای مواد میانی ۴ عدد متوسط
پیاز برای مواد میانی ۲ عدد متوسط
مرغ پخته شده و ریش ریش شده یا گوشت چرخ کرده برای مواد میانی ۳ سینه کامل
ذرت برای مواد میانی و در صورت تمایل به میزان دلخواه
فلفل دلمه ای برای مواد میانی و در صورت تمایل به میزان دلخواه
طرز تهیه اشترودل مرغ و قارچ

مراحل آماده سازی و طرز تهیه اشترودل مرغ

اشترودل را می توانیم جزو شیرینی های کشور اتریش بدانیم ولی مطمئناً اشترودل مرغ جزو شیرینی ها به حساب نمی آید و در دسته غذاهای فست فودی یا فینگرفودی طبقه بندی می شوند مواد اولیه فوق یک شام سبک برای ۶ نفر است زمان لازم برای تهیه این غذا با حساب زمان استراحت دادن خمیر حدود ۲ ساعت است این غذای فست فودی جزو غذاهای راحت شمرده می شود ولی خوب همین غذای راحت هم دارای یکسری نکات ریزی است که اگر آنها را رعایت نکنید مطمئناً به نتیجه مطلوبتان نمی رسید.

زمان مورد نیاز: ۲ hours.

مواد اولیه فوق مناسب ۴ نفر هستند.

 1. افزودن خمیر و شکر به شیر ولرم

  برای تهیه اشترودل مرغ ابتدا باید خمیر آن را تهیه کنید و سپس به تهیه مواد میانی آن اقدام نمایید؛ برای شروع کار شیر را در دمای محیط قرار دهید و بعد از این که چند دقیقه در محیط آشپزخانه بود آن را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید همین که شیر ولرم شد خمیر مایه و نصف شکر را بریزید و حرارت را خاموش کنید و حدود ۱۰ دقیقه به مواد اجازه بدهید تا عمل بیایند.

 2. مخلوط شکر، روغن نمک و تخم مرغ

  در ظرف دیگری بقیه شکر را به همراه نمک، روغن و تخم مرغ می ریزیم و به خوبی مواد را با هم مخلوط می کنیم.

 3. مخلوط کردن خمیر مایه و آرد

  بعد از حدود یک ربع خمیر مایه را با کمی آرد مخلوط می کنیم و به مواد قبلی اضافه می کنیم و به خوبی هم می زنیم برای این کار نیازی به هم زن نیست و با قاشق هم می توانیم این کار را انجام دهیم.

 4. اضافه کردن آرد به صورت کم کم به ظرف مواد

  بعد از حدود دو دقیقه از اضافه کردن خمیر مایه و آرد به ظرف و هم زدن آنها به صورت کم کم شروع به افزودن آرد به ظرف می کنیمو به خوبی آرد را با مواد درون ظرف مخلوط می کنیم، کار اضافه کردن آرد را تا آنجا ادامه می دهیم که احساس نکنیم که آردمان خیس است

 5. ورز و استراحت دادن به خمیر

  حدود یک ربع ساعت خمیر را ورز می دهیم بعد از آن که کار ورز دادن تمام شد روی ظرف را با یک پارچه گرم می پوشانیم و در محیط خانه یک ساعت به آن اجازه استراحت می دهیم در این مدت خمیر باید پف کند.

 6. آماده سازی سیب زمینی و پیاز و زرشک برای مواد میانی

  برای تهیه مواد میانی درون اشترودل مرغ سیب زمینی ها را نگینی و پیازها را هم خلالی خرد می کنیم و زرشک ها را هم می شوریم البته لازم نیست زرشکها را در آب غوطه ور کنید تا شل شوند؛ برای این کار کافیه زرشکها را درون یک آبکش بریزید و با آبکش زیر شیر آب قرار دهید و بشورید تا شن های ریز مانده در زرشک از زرشک خارج شوند.

 7. تفت قارچ و زرشک برای مواد میانی

  قارچها را به صورت نگینی خرد می کنیم و درون یک تابه ماسب مقداری روغن مایع می ریزیم و قارچ ها را درون آن تفت می دهیم؛ بعد از حدود ۵ دقیقه زرشک را اضافه می کنیم و یک تفت مختصر می دهیم و قارچ و زرشک تفت داده شده را از تابه خارج می کنیم.

 8. تفت دادن سیب زمینی، پیاز، مرغ و… برای مواد میانی

  سیب زمینی ها را که به صورت نگینی خرد کرده بودیم را به تابه قبلی اضافه می کنیم اگر روغن کمی در تابه مانده بود کمی هم روغن مایع به تابه اضافه می کنیم و شروع به تفت دادن سیب زمینی ها می کنیم بعد از حدود دو دقیقه به سیب زمینی ها پیاز و زردچوبه را اضافه می کنیم و با هم آنها را تفت می دهیم؛بعد از آن که رنگ سیب زمینی ها طلایی شدند رب گوجه فرنگی را به تابه اضافه می کنیم و کار تفت دادن مواد را ادامه می دهیم تا پیاز بوی خامی رب گوجه فرنگی را بگیرد، بعد از آن که بوی خامی رب گوجه فرنگی گرفته شد نوبت اضافه کردن مرغ پخته و ریش ریش شده به تابه است بعد از اضافه کردن مرغ شروع به هم زدن مواد می کنیم تا مواد درون تابه به خوبی با هم مخلوط شوند.

 9. تفت کامل همه مواد میانی اشترودل

  در انتهای تهیه مواد میانی قارچ و زرشک را که قبلاً تفت داده بودیم را به تابه اضافه می کنیم و مجدد کمی با همه مواد درونی تابه تفت می دهیم و آنها را کنار می گذاریم.

 10. پر کردن، برش و بستن خمیر

  بعد از آن که خمیر یک ساعت استراحت کرد و حجمش دو برابر حجم اولیه شد دوباره خمیر را شروع به ورز دادن می کنیم تا کمی پفش کم شود و برای هر اشترودل به اندازه یک پرتقال از خمیر جدا می کنیم، و به کمک وردنه خمیرمان را به شکل مستطیل باز می کنیم و تا زمانی که ضخامت خمیر حدود نیم سانتیمتر شود با وردنه خمیر را باز می کنیم، وقتی خمیر به ضخامت دلخواهمان رسید وردنه را کنار می گذاریم و خمیر را در طول به صورت مورب با چاقو چند برش می زنیم و از مواد اولیه روی خمیر می ریزیم وقتی که مواد روی خمیر را پوشاندند مثل موهای س شروع به بافت خمیر می کنیم (برشها را یک در میان روی هم قرار می دهیم تا روی خمیرمان بسته شود) ابتدا و انتهای خمیرمان را هم می بندیم تا مواد از درون خمیر بیرون نریزند
  و به کمک قلموی آشپزخانه زرده تخم مرغ را روی خمیر می مالیم.
   

 11. پختن و سرو نهایی اشترودل مرغ

  بقیه خمیر را هم مانند مرحله قبلی پر می کنیم و فرمان را با درجه حرارت ۱۸۰درجه سانتیگراد حدود ده دقیقه گرم می کنیم و اشترودل مرغ که آماده شده است را درون فری که گرم شده است قرار می دهیم و حدود نیم ساعت اجازه می دهیم تا مواد به پخت نهایی برسند و بعد از آن که رویه خمیر طلایی شد فر را خاموش می کنیم و در ظرف موردنظرمان برای سرو نهایی قرار می دهیم.

همچنین بخوانید: طرز تهیه اشترودل با خمیر یوفکا

نکات مهم طرز تهیه اشترودل مرغ

 1.  می توانید از سینه مرغ یا گوشت چرخ کرده یا ترکیب هر دوی آنها در اشترودل استفاده کنید.
 2. برخی از مواد میانی را مثل زرشک می توانید حذف کنید.
 3. ادویه ها هم بنا به سلیقه شما است و می توانید کم یا زیاد کنید.
 4. موقع آماده سازی مواد میانی روغن کمی را مصرف کنید تا در موقع پیچیدن اشترودل روغن مواد میانی از خمیر بیرون نیاید.
 5. از آرد نان فانتزی برای این غذا استفاده شده و آرد سه صفر یا آرد سبوس دار برای این غذا مناسب نیستند.
 6. در صورت اطمینان از سلامت خمیر مایه تان آن را مستقیم به آرد اضافه کنید ونیازی به عمل آوری خمیر نیست ولی اگر مطمئن نیستید حتماً آن را اول به عمل بیاورید بعد به آرد اضافه کنید.
 7. بهتر است شیر جای آب استفاده شود.
 8. از چنگ زدن خمیر در حین ورز دادن آن اجتناب کنید چون باعث چسبندگی خمیر می شود و برای برطرف کردن این چسبندگی هم مجبور به اضافه کردن آرد می شوید و باعث افت کیفیت خمیر می شود و موجب سفت شدن مواد می شود، برای ورز دادن مواد بهتر است از قسمت انتهایی کف دست استفاده کنید تا از قسمت انگشتان.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا